Intrebare deschisa

avatar

Daca detin 50% dintr-o firma am nevoie si de contract de munca?

Buna ziua. Detin 50% dintr-o firma de transport marfa fiind administrator si director, dar si manager de transport. Se poate sa indeplinesc aceasta functie de manager de transport in firma si fara a avea contract de munca? Avand doar certificatul doveditor? Va multumesc. O zi buna!

A intrebat Frunza Alexandra

Raporteaza abuz Raspunde la intrebare

Raspunsuri

avatar

Ionel Popa a raspuns pe 1.03.2020, 10:51

Bună ziua
Nu trebuie să aveți un contract de muncă! E suficient că sunteți asociat și administrator.
Extras din REGULAMENTUL (CE) nr. 1071/2009 , art.4, pct.1, lit b):
-are o legătură autentică cu întreprinderea, cum ar fi aceea de
a fi un angajat, director, proprietar sau acţionar al acesteia,
sau administrează întreprinderea ....
Succes!

Sursa: http://duplicomgrup.info/ https://www.facebook.com/duplicomgrup/

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello