Intrebare rezolvata

avatar

Se poate face partaj si iesire din indiviziune fara divort?

Se poate face partaj si iesire din indiviziune fara divort?

A intrebat Voicu George

Raspunsul ales

avatar

Gabriel Klein Kiritescu a raspuns pe 15.03.2017, 15:27

Buna ziua,
Conform art. 355 coroborat cu art C.Civ DA!
Art. 355 cod Civil
Lichidarea regimului comunităţii
(1) La încetarea comunităţii, aceasta se lichidează prin hotărâre judecătorească sau act autentic notarial.
Art. 358 Cod civil
Partajul în timpul regimului comunităţii
(1) În timpul regimului comunităţii, bunurile comune pot fi împărţite, în tot sau în parte, prin act încheiat în formă autentică notarială, în caz de bună învoială, ori pe cale judecătorească, în caz de neînţelegere.
(2) Prevederile art. 357 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.
(3) Bunurile atribuite fiecărui soţ prin partaj devin bunuri proprii, iar bunurile neîmpărţite rămân bunuri comune.
(4) Regimul comunităţii nu încetează decât în condiţiile legii, chiar dacă toate bunurile comune au fost împărţite potrivit acestui articol.
Deci, fie se merge la NOTAR fie in instanta si se solicita partajarea bunurilor comune chiar daca nu s-a solicitat divortul.
av. Gabriel Klein Kiritescu
0730165329

Sursa: http//www.avklein.bizoo.ro

Voteaza:   1 0 Raporteaza abuz

Alte raspunsuri

avatar

Maria Vizitiu a raspuns pe 15.03.2017, 18:40

Da, partajul si iesirea din indiviziune pot avea loc, chiar in absenta desfacerii casatoriei.
Acest demers poate fi facut la notar, ori la instanta de judecata atunci cand partile nu cad la invoiala.  

Sursa: http://www.mariavizitiu.bizoo.ro

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello