Intrebare rezolvata

avatar

Achizitia de servicii intracomunitare duce la schimbarea perioadei fiscale din trimestru in luna?

A intrebat Mihaela Ana

Raspunsul ales

avatar

Madalin Ioan a raspuns pe 30.03.2016, 11:24

Nu trebuie schimbata perioada fiscala. Doar pentru achizitii de bunuri. Aduc in sprijinul afirmatiei mele art. 322 alin 7 din codul fiscal:
"(7) Prin excepție de la prevederile alin. (2) - (6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:..."

Sursa: http://www.dianex.ro/contabilitate-srl

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz

Alte raspunsuri

avatar

Delia Goicov a raspuns pe 21.03.2016, 04:23

Buna ziua,

Categoric DA. Atenție la 010 care are termen de 15 zile.

Cu drag
Delia Goicov

Voteaza:   1 0 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello