Intrebare rezolvata

avatar

Pentru magazin online unde persoana juridica a facut plata prin banca, trebuie casa de marcat?

Buna ziua,

Sunt PFA si vand produse prin intermediul magazinului online. Lucrez doar cu persoane juridice. Daca vand catre persoana juridica cu plata prin transfer bancar, livrarea se poate face cu soferul persoanei juridice? Imi trebuie casa de marcat daca nu trimit prin posta sau curier?

Multumesc anticipat.

A intrebat Cornelia Mihaela

Raspunsul ales

avatar

Mariana Dinita a raspuns pe 19.01.2016, 09:53

OUG 28/1999 ACTUALIZATĂ 2015 – Obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale


ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale – REPUBLICATĂ 2005 – ACTUALIZATĂ 8 mai 2015

Art. 1

(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Da se poate nu e nevoie de casa de marcat , dar trebuie sa aveti codul CAEN 4791 "Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet". Incasare se poate face in cont bancar sau ramburs la posta sau curier. Studiati Legea 365/2002 http://legeaz.net/legea-365-2002-comertului-electronic/

Voteaza:   4 0 Raporteaza abuz

Alte raspunsuri

avatar

Madalin Ioan a raspuns pe 19.01.2016, 13:47

Sunt 2 lucruri distincte: 1. vanzarea online (transferul dreptului de proprietate); 2. Transportul marfii. Deci, aveti voie sa livrati marfa prin orice forma
OUG 28/1999 este pentru vanzarea catre populatie. Daca vindeti la un SRL, NU sunteti obligat sa utilizati casa de marcat.

Sursa: http://www.dianex.ro/case-de-marcat-ploiesti-prahova

Voteaza:   3 0 Raporteaza abuz


avatar

Müller Michael a raspuns pe 19.01.2016, 10:09

Da,sinteti obligat la dotare,incasati ptr o activitate depusa,cumparatorul ,in acest caz un SRL trebuie sa detina dovada !

Voteaza:   1 4 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello