Intrebare rezolvata

avatar

Legea nr. 282/2015 se aplica imediat?

Va rog frumos, sa ma lamuriti cu urmatoarea chestiune:

Legea intra in vigoare la 22 noiembrie 2015. Ea se aplica imediat?

Sau se asteapta normele ei de punere in aplicare? Exista un termen legal de aplicare a ei, stipulat? Adica un numar de 120 de zile, ii se lasa agentului economic, asemanator noi legii a deseurilor? Vreau sa stiu, mai clar, daca am o activitate economica intr-o cladire cu risc seismic, atunci cat timp am la dispozitie sa ma mut? sediu social mai pot face la adresa respectiva sau nici macar ?!

Va multumesc respectuos!

A intrebat Iordan Gras

Raspunsul ales

avatar

Gabriel Klein Kiritescu a raspuns pe 21.11.2015, 11:10

Buna ziua,
Da, ea se aplica din momentul publicarii in monitorul oficial sau al datei expres prevazuta in cuprinsul ei.
Cat priveste legea in discutie, aceasta se aplica de la data publicarii in Monitorul oficial si este normal avand in vedere riscul pentru cei care intra in incintecu risc seismic ridicat.
Idealul ar fi ca proprietarul sau cel interesat sa efectueze lucrari de consolidare astfel incat atat aspectul imobilului cat si rezistenta sa sa fie la norme corecte.
av. Gabriel Klein Kiritescu
0730165329

Sursa: http://www.avklein.bizoo.ro

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz

Alte raspunsuri

avatar

Carmen Petrescu a raspuns pe 21.11.2015, 07:48

Principiul de drept este ca o lege intra in vigoare (si se aplica) de la momentul publicarii ei in Monitorul Oficial.
Exceptia este daca in cuprinsul ei este prevazut in mod expres un termen al aplicarii ulterior publicarii in Monitorul Oficial sau un termen al aplicarii dupa elaborarea unor norme de aplicare (atunci cand se simte nevoia) .

Sursa: avocat Petrescu C. - Baroul Bucuresti

Voteaza:   2 1 Raporteaza abuz


avatar

Delia Goicov a raspuns pe 21.11.2015, 21:32

Buna ziua,

Legea nr.282/2015 intra in vigoare de la 22.11.2015.

La articolul 2, după alineatul (6) se introduce un nou alineat, alineatul (61), cu următorul cuprins:
Se interzic organizarea şi desfăşurarea de activităţi permanente şi/sau temporare în spaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) lit. a) şi altele asemenea, care implică aglomerări de persoane, până la finalizarea lucrărilor de intervenţie realizate în scopul creşterii nivelului de siguranţă la acţiuni seismice a construcţiei existente."

Cu mult drag
Delia Goicov

Sursa: http://dgbusiness-job.ro

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz


 

avatar

Silvia Butea a raspuns pe 21.11.2015, 11:56

Buna ziua,

Daca nu se specifica altfel in lege, intra in vigoare in 3 zile de la publicarea in Monitorul Oficial (nu de la data nr. emiterii ei).

O zi placuta,
Silvia Butea
Consultant Vertical Finance S.R.L.

Sursa: Vertical Finance S.R.L.

Voteaza:   0 1 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello