Intrebare rezolvata

avatar

Se poate trece un teren extravilan in intravilan?

A intrebat Botoc Victoria

Raspunsul ales

avatar

Constantin Grigoras a raspuns pe 15.06.2015, 12:44

Da, este posibil .
Acest lucru este posibil prin elaborarea unui plan urbanistic zonal,conf. art.23 alin.2 din L.501991.
Daca terenul in discutie este la categoria "pajisti" lucrurile se complica - ar necesita aprobarea Ministerului Agriculturii.
Conform PUG 34/2013, pajiştile pot fi incluse în intravilanul localităţilor numai cu avizul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale .
Deţinătorii de pajişti, astfel cum sunt definiţi la art. 2 lit. f), sunt obligaţi să menţină suprafaţa totală ocupată cu pajişti la 1 ianuarie 2007, aşa cum este prevăzut în primul paragraf al alin. (2) al art. 6 din Regulament, şi înregistrată în registrul agricol ca păşune/fâneaţă la acea dată, inclusiv cele aflate în administrarea ADS.(2) Suprafaţa totală de pajişti prevăzută la alin. (1) se actualizează în registrul agricol potrivit prevederilor Ordonanţei Guvernului nr. 28/2008 privind registrul agricol, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 98/2009.(3) Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, prin autorităţile cu atribuţii în domeniu aflate în subordinea sa, este autoritatea competentă pentru verificarea respectării prevederilor alin. (1)

Sursa: Constant Grigoras, CISA Consulting, 0744870210 ; constantgrig (a) gmail.com

Voteaza:   3 0 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello