Intrebare rezolvata

avatar

Daca o persoana este asociat la o firma poate primi indemnizatia de somaj?

A intrebat Narghiul Abdula Narghiul

Raspunsul ales

avatar

Marian Ionica a raspuns pe 6.03.2015, 08:52

Buna ziua,

Referitor la intrebarea dvs, desi nu stiu mai multe detalii, am urmatorul raspuns:

Conform legii: 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, si articolului 20, puteti beneficia de somaj.

Art. 20
Se pot asigura in sistemul asigurarilor pentru somaj, in conditiile prezentei legi, urmatoarele persoane:
a) asociat unic, asociati;
b) administratori care au incheiat contracte potrivit legii;
c) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
d) membri ai asociatiei familiale;
e) cetateni romani care lucreaza in strainatate, conform legii;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati desfasurate potrivit legii si care nu se regasesc in una dintre situatiile prevazute la lit. a)-e).

Daca adunati in 24 de luni ( 2 ani), 12 luni (1 an) cu contributia platita la somaj, atunci da, altfel nu.

Ca sa intelegeti mai bine, am sa va detaliez mai jos, ce trebuie sa aba in vedere, ce acte, si ce trebuie sa faca o persoana, care este pus in situatia de a intra in somaj:

-Anexa 26 de la locul de munca (este un formular care se poate printa direct de pe site-ul agentiei de somaj, nu trebuie sa mearga neaparat la agentie) in care vor trece veniturile dvs ..etc.
-Trebuie sa aiba 12 luni adunate din 24, cu contributia platita ptr. somaj.
-Trebuie sa mearga la Circa financiara pentru eliberarea unei adeverinte, din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri din activitati autorizate potrivit legii. Iar daca da, veniturile trebuie sa fie mai mici decat indemnizatia de somaj ( altfel nu mai poate beneficia de ajutorul de somaj ).
- Adeverinta medicala din care sa rezulte ca este clinic sanatos si apt de munca, ori ca are eventuale restrictii medicale.
-Actele de studii si de calificare, in original si copie.
-Actul de identitate, in original si copie.
-Sa nu fi fost concediat disciplinar (motive neimputabile ).
-Este in cautarea unui loc de munca si disponibil sa inceapa lucrul in perioada imediat urmatoare.
-Cred ca acum mai cer si o adeverinta din Revisal cu toata vechimea dvs, ptr a se putea stabili cota procentuala ce se adauga la indemnizatia de somaj ( ca nu mai sunt cartile de munca ).
-Un dosar cu sina, unde vor fi bagate toate actele astea.

-Indemnizatia de somaj se acorda de la data incetarii raporturilor de munca, (dovedita cu decizia de incetare activitatii), dar numai daca dosarul va fi depus in termen de 10 lucratoare zile de la incetarea activitatii, (daca nu, beneficiaza de somaj de la data depunerii dosarului si perioada de la incetarea activitatii si pana la depunerea dosarului va fi''pierduta'' ca vechime).

Indemnizatia va fi de 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, la care se mai adauga un procent in funtie de vechimea in munca (intre 1-10%).

Iata si calculul perioadei si a procetului ptr. somaj.

(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:

a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 1 an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:

a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an:
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:

a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

Valoarea ISR ( indicatorul social de referinta ) este de 500 de lei in 2013.

Informatii mai complete, puteti gasi aici:

http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_asigurarilor_somaj.php

Va doresc multa sanatate si mult succes.
Cu stima,
Marian Ionica

Voteaza:   2 0 Raporteaza abuz

Alte raspunsuri

avatar

Lucian Stoleru a raspuns pe 6.03.2015, 10:59

Daca nu ati platit contributia la somaj si nu ati avut si calitatea de angajat,NU!

Sursa: RESEARCH AND ENGINEERING CENTRE

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz


avatar

Delia Goicov a raspuns pe 6.03.2015, 22:43

Buna ziua,

aici sunt mai multe necunoscute si anume:

- ati achitat indemnizatia de somaj??
- ati avut si statutul de salariat?
- societatea dvs are profit/venit??
- inca mai functioneaza?
- ridicati dividente?
- aveti si alte venituri?

Conform legii: 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, si articolului 20, puteti beneficia de somaj.

Art. 20
Se pot asigura in sistemul asigurarilor pentru somaj, in conditiile prezentei legi, urmatoarele persoane:
a) asociat unic, asociati;
b) administratori care au incheiat contracte potrivit legii;
c) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
d) membri ai asociatiei familiale;
e) cetateni romani care lucreaza in strainatate, conform legii;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati desfasurate potrivit legii si care nu se regasesc in una dintre situatiile prevazute la lit. a)-e).

Daca adunati din ultimele 24 de luni , 12 luni aveti contributia platita la somaj, atunci da, altfel nu.

Cu drag
Delia Goicov

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz


 

avatar

Ionel Popa a raspuns pe 7.03.2015, 13:39

Bună ziua
Indemnizația de șomaj o primesc doar ce-i ce au cotizat minim 12 luni înainte la fondul de șomaj, chiar dacă din postura de șomer devine asociat la o firmă.A fi asociat la o firmă nu înseamnă că ești angajat. Îți poți face și angajare, dar asta e o altă speță.
Toate cele bune!

Sursa: http://duplicomgrup.bizoo.ro

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz


avatar

Müller Michael a raspuns pe 6.03.2015, 21:48

daca ati achitat cotizatia min necesara in perioada lucrata,fiind retribuit legal,12 luni in ultimul an !

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello