Intrebare rezolvata

avatar

Cum se calculeaza impozitul forfetar ?

S-a votat legea cu privire la impozitul forfetar , care este si s-au publicat normele de aplicare ?

A intrebat Ionel Apostu

Raspunsul ales

avatar

Mihai Danaila a raspuns pe 19.04.2009, 12:34

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiar-fiscale.

Publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 249, din 14 aprilie 2009.

Articolul 18 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
Impozit minim
Art. 18. - (1) Contribuabilii care desfasoara activitati de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor, cazinourilor sau pariurilor sportive, inclusiv persoanele juridice care realizeaza aceste venituri in baza unui contract de asociere, si in cazul carora impozitul pe profit datorat pentru activitatile prevazute in acest articol este mai mic decat 5% din veniturile respective sunt obligati la plata unui impozit de 5% aplicat acestor venituri inregistrate.
(2) Contribuabilii, cu exceptia celor prevazuti la alin. (1), la art. 13 lit. c)-e), art. 15 si 38, in cazul carora impozitul pe profit este mai mic decat suma impozitului minim pentru transa de venituri totale corespunzatoare, prevazute la alin. (3), sunt obligati la plata impozitului la nivelul acestei sume.
(3) Pentru aplicarea prevederilor alin. (2), sumele corespunzatoare impozitului minim, stabilite in functie de veniturile totale inregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, sunt urmatoarele:

Venituri totale anuale (lei) Impozit minim anual (lei)
0—52.000 Min 2.200
52.001—215.000 Min 4.300
215.001—430.000 Min 6.500
430.001—4.300.000 Min 8.600
4.300.001—21.500.000 Min 11.000
21.500.001—129.000.000 Min 22.000
Peste 129.000.001 Min 43.000

(4) Pentru incadrarea in transa de venituri totale prevazuta la alin. (3), se iau in calcul veniturile totale, obtinute din orice sursa, inregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad:
a) veniturile din variatia stocurilor;
b) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentand cota-parte a subventiilor guvernamentale si a altor resurse pentru finantarea investitiilor;
d) veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, conform reglementarilor legale;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor si a majorarilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementarilor legale;
f) veniturile realizate din despagubiri de la societatile de asigurare;
g) veniturile prevazute la art. 20 lit. d)."

Normele de aplicare dupa sarbatori sunt preconizate sa apara.

Sarbatori fericite si toate urarile pascale din partea,

C.J. Mihai Danaila
http://www.juristnet.ro

Voteaza:   1 0 Raporteaza abuz

Alte raspunsuri

avatar

Aurel Cozma a raspuns pe 19.04.2009, 09:30

Prin Ordonanta de urgenta nr. 34/2009 privind reglementarea unor masuri fiscale s-au stabilit modificarile la Codul Fiscal pentru aplicarea prevederilor privind impozitul forfetar.

Voteaza:   1 0 Raporteaza abuz


avatar

Ec. mst. jurist Chirila Minodora Olga a raspuns pe 19.04.2009, 10:54

oug. aplica impozitul minim de 2200 lei inclusiv la firmele noi infiintate(0-52000 lei) in 2009.
dar atentie se plateste doar lunile mai si iunie pentru trimestrul doi, iar cei care au pierdere fiscala vor plati 1/4 din impozitul minim stabilit conform cifrei de afaceri realizata in 2008 pentru trimestrul II 2009.
1) cei care sunt platitori de impozit pe venit platesc trimestrial 3% pe cifra de afaceri realizata in trimestrul 2 al anului 2009 dar nu mai putin de impozitul minim in care se incadreaza conform veniturilor totale din 2008.
ex. 2200lei /12 luni=183,33 lei pe luna deci pe mai si iunie platim un impozit minim de 366,66 lei
dar daca avem o cifra de afaceri  pe mai si iunie de 20.000 lei x3%=600 lei
platim in 25.iulie.2009  600 lei
idem si impozitul pe profit.
Succes

Voteaza:   1 0 Raporteaza abuz


 

avatar

Liviu Sav a raspuns pe 22.04.2009, 23:36

Normele de aplicare urmeaza sa apara, iar modificarile intra in vigoare de la 1 mai 2009.

Sursa: InfoCredit - http://www.BROKERdeBANI.ro

Voteaza:   0 0 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello