Contactati-ne

Click aici

icon-question

RSS Feed

Publicitate

Publicitate pe Bizoo?
Click aici »

Intrebare rezolvata

avatar

Am grad de handicap accentuat si imi deschid magazin, sunt scutit de impozite, si cum?

Am gradul de handicap accentuat si vreau sa imi deschid un bar si magazin si as vrea sa stiu cum sa procedez pentru a fii scutita de impozit pe profit. intentionez sa nu am angajati deocamndata k e un magazin mixt si ceva timp nu voi angaja pe nimeni.

A intrebat Ioana Craciun

Raspunsul ales

avatar

Tudor Panait a raspuns pe 29.12.2012, 08:51

nu sunteti scutita,deoarece o sa aveti angajati,doar nu lucrati singura,doar daca aveati un pfa si lucrati ceva productie singura erati scutita

Voteaza:   3 0 Raporteaza abuz

Alte raspunsuri

avatar

Ec. mst. jurist Chirila Minodora Olga a raspuns pe 29.12.2012, 12:35

la impozitul pe profit nu dar daca aveti calitate de salariat la firma dvs. DA.

Conform Codului fiscal:

Art. 55: 4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:

k^1) veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;

Prin urmare, veniturile din salarii sunt scutite in cazul persoanelor fizice cu handicap grav sau accentuat.


In ce priveste alte facilitati fiscale:

Conform legii nr. 448/2006:

Art. 26

Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:

a) abrogată;

b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;

c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;

d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;

e) scutire de la plata taxei hoteliere.


http://www.libertatea.ro/detalii/articol/cine-e-scutit-de-impozit-1977...

Voteaza:   2 1 Raporteaza abuz


avatar

Maier Cucu a raspuns pe 29.12.2012, 17:28

Ca persoana fizica aveti anumite facilitati! Referitor la scutirea de impozit pe profit exista o sansa legala,aceea de avea angajati 50 % din personal,sau mai multi , personal cu handicap! Produsele executate de cei cu handicap,sau serviciile prestate,puteti sa le materializati prin unitatea dstra ! Deci,produse supuse vinzarii ,  sint produsele executate direct de personal cu handicap!  Trebuie tinut cont si de faptul ca nu orice activitate va creeaza si avantaje!?Deci,o persoana cu handicap angajata intr o firma ,nu aduce scutire de impozit firmei respective,daca restul angajatilor sint in deplina capacitate fizica si intelectuala!?

Voteaza:   2 1 Raporteaza abuz


 

avatar

Maria Vizitiu a raspuns pe 1.01.2013, 07:38

Cand vorbim de impozit pe profit, vorbim de impozitul perceput persoanei juridice si nu persoanei fizice, asociat cu grad de handicap, distinctie de care trebuie sa tineti seama.
Prin urmare, nu veti putea fi scutita de acest impozit pe profit. Trebuie, insa, sa aveti un contabil ori cel putin sa solictati o consultatie deoarece sunt cheltuieli cu societatea care sunt deductibile.

av. Maria Vizitiu

Sursa: www.mariavizitiu.bizoo.ro

Voteaza:   0 1 Raporteaza abuz


avatar

Cristian Plopianu a raspuns pe 4.01.2013, 17:53

Beneficiati de scutiri numai in conformitate cu prevederile legii nr. 448/2006, dar prevedrile legii nr.571/2004 Codul fiscal nu prevede scutiri pentru persoane fizice autorizate sau persoane juridice care sunt infiintate de persoane cu handicap.
Astfel ca scutirile se aplica numai in cazul in care veti angaja persoane cu grad de hanicap.

Voteaza:   0 1 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello