Contactati-ne

Click aici

icon-question

RSS Feed

Publicitate

Publicitate pe Bizoo?
Click aici »

Intrebare rezolvata

avatar

Mi se poate desface contractul de munca in timpul concediului de maternitate ?

Sunt angajata la un DGASPC, sunt functionar public, am 34 de ani si voi naste la inceputul lunii iunie 2011.

Este primul meu copil. Am o vechime in campul muncii mai mare a 10 ani. La evaluarile anuale am avut calificativul "foarte bine".

Ma gandesc sa optez pentru varianta de C de maternitate de 2 ani si mai putini bani, pentru ca oricum am un salariu foarte mic de bugetar si este mai bine sa ma ocup de copil personal decat sa-l las in grija ... cui ? O bona costa prea mult, iar crese sunt doar cateva si locuirile lunt limitate.

Mi se poate desface Contarctul de munca in timpul C de maternitate ? Ma pot intoarce la servici dupa cei 2 ani de concediu pentru cresterea copilului ?

A intrebat Elena Sofia

Raspunsul ales

avatar

Mihai Danaila a raspuns pe 19.04.2011, 18:56

Pe perioada concediului de maternitate contractul individual de munca este suspendat.
Deci in nici un caz nu inceteaza contractul de munca, decat daca se desfiinteaza postul, dar oricum in cazul dvs, aceasta prevederea isi produce efecte dupa ce va intoarceti din CCC.

Art. 50. din Legea nr. 53/2003 - Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
a) concediu de maternitate;
.............


Cu consideratie,
C.J: Dl. Mihai Danaila
http://www.juristnet.ro

Sursa: Biroul de Consultanta Master Business by juristnet.ro

Voteaza:   6 0 Raporteaza abuz

Alte raspunsuri

avatar

Stefan Stefan a raspuns pe 19.04.2011, 15:32

Leagal nu se poate.Trebuie tinut cont de faptul ca la intoarcere cei de la munca poate sa zica ca postul s-a restructurat.Asa a patit un coleg de al meu de la servici.Cred ca merita ca acel copil sa bebeficieze de toata atentia mamei sale si e mai important decat un biet servici platit cu 800 ron cam cu cat se plateste minimul la concediu maternal.Multa bafta.Eu as opta ptr copil.Astia din PDL nu vor ai fi in 2 ani asa ca se merita concediul.:))

Sursa: proprie

Voteaza:   4 0 Raporteaza abuz


avatar

Josef Wilhelm a raspuns pe 19.04.2011, 14:46


Buna ziua,

Nu se poate desface contractul de munca in cele 2 ani de concediu de maternitate

Va doresc nastere usoara si sanatate la mama si copil!

Voteaza:   3 0 Raporteaza abuz


 

avatar

Cornelia Alexandru a raspuns pe 19.04.2011, 14:57

Nu,nu e legal sa vi se desfaca contractul de munca! Deci beneficiati de cei 2 ani,sa va cresteti copilul frumos! Apoi dupa 2 ani,cum o vrea Dumnezeu,daca nu va primeste inapoi,gasiti dvs in alta parte,ca sunteti tanara!Mult noroc!Doamne ajuta! PASTE fericit!

Voteaza:   3 0 Raporteaza abuz


avatar

Roberta Rus a raspuns pe 15.05.2011, 09:50

Nu vi se poate desface contractul de munca in cei doi ani de concediu de maternitate .
Mult succes !

Sursa: http://www.producatorparchetmasiv.ro

Voteaza:   2 0 Raporteaza abuz


avatar

Popa Ana Maria a raspuns pe 20.04.2011, 03:05

nu

Sursa: propria experienta

Voteaza:   2 0 Raporteaza abuz


avatar

Lorica Florea a raspuns pe 20.04.2011, 11:19

conform Legii 284 s 285/ 2010 nu se poate desface contractul de munca mai mult de atat se spune in lege ca persoana aflata in concediu de crestere copil la revenirea din cm de crestere copil suistine un examen ...dar dumneavostra daca aveti concediu de maternitate este exclus. bine ar fi sa studiati si legea functionarilor publici

Sursa: Lorica Florea

Voteaza:   2 0 Raporteaza abuz


avatar

Argentina - Evelina Sandru a raspuns pe 20.04.2011, 19:09

Nu vi se poate desface contractul de munca in timpul concediului de maternitate pentru ca este suspendat. Va puteti intoarce la servici daca postul nu a fost restructurat, dar postul poate fi restructurat si daca sunteti la servici asa ca tot aia e. Asa ca bucurati-va de primul dumneavoastra copil ca oricum nimeni nu stie sigur cum va sta peste 2 ani.

Voteaza:   2 0 Raporteaza abuz


avatar

Ion Vinca a raspuns pe 20.04.2011, 23:35

Art. 60 din codul muncii :
Concedierea nu poate fi dispusa:
-c pe perioada in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii diciziei;
-d pe durata concediului de maternitate;
-e pe durata concediului de crestere a copilului in varsta de pana la doi ani sau, in cazul copiilor cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani.
Atat am putut afla eu.

Voteaza:   1 0 Raporteaza abuz


avatar

Maria Alexandra Mitroi a raspuns pe 27.04.2011, 18:05

buna ziua,
eu am o matusa care a nascut de curand si la locul de munca nu i-a desfacut contractul de munca...pentru a se putea desface contractul de munca ori firma se desfinteaza ori postul....
deci eu va spun ca pe durata a 1 an de zile contractul nu se va putea desface....
va doresc nastere usoara si sa aveti parte numai de sanatate si implinirea tuturor dorintelor!

Sursa: nici unul

Voteaza:   1 0 Raporteaza abuz


avatar

Denisa Lazar a raspuns pe 19.04.2011, 17:13

legal contractul de munca se suspenda pe perioada celor 2 ani de crestere si ingrijire copil,urmind ca la final sa vedeti ce va mai fi .
mult noroc !

Voteaza:   2 2 Raporteaza abuz


avatar

Dinca Marian Daniel a raspuns pe 19.04.2011, 21:35

Mai nou si din pacate se poate........

Voteaza:   1 2 Raporteaza abuz

Atentie! Acumulati 10.000 de puncte pe MegaAjutor si primiti un abonament MaxMember! Pentru mai multe detalii, click aici».

Axello